Tetovanie je doživotne!

Nie je to nič nové. Treba si dobre uvedomiť, že tetovanie je poväčšine na celý život. A teda šetrenie financiami tu naozaj nemá opodstatnenie!
Taktiež stále opätovne vidím, že rozhodnutie spraviť si tetovanie časom ľudia ľutujú, pretože nebolo starostlivo zvážené. 
Tetovanie počas vzniku bolí, je to pomerne drahá ozdoba tela a ráno si ho podľa chuti a nálady nemôžeš “prezliecť”. 
Odstránenie je možné dosiahnuť iba veľmi bolestivým a nákladným laserovým ošetrením. 
V mojom štúdiu som ti k dispozícii, aby som ti poradila, ktoré tetovanie by ti mohlo vyhovovať. Tiež prediskutujeme trvanlivosť tetovania, aká je správna veľkosť a umiestnenie pre tvoj želaný motív v zmysle „Ako dlho bude obrázok podľa tvojho výberu najdlhšie vyzerať pekne“.


Bolí to?...

Áno bolí a tetovanie je dobrovoľné ublíženie na zdraví, ktoré pripomína odreninu. Rana nespôsobuje neznesiteľnú bolesť, ale intenzita bolesti závisí vo veľkej miere od časti tela a samozrejme od trvania sedenia. V zásade má každý zákazník svoj prah bolesti. Jeden zvládne dve hodiny, druhý šesť. Prvých 10 minút je vždy najhorších, potom si na bolesť začneš zvykať. Keď si telo uvedomí, že sa nedeje nič zlé, napätie sa tiež zmierni a bude to vnímať ako nepríjemné brnenie, škrábanie. Bolesť žačne byť zase intenzívna a neznesiteľná asi po 4 hodinách tetovania. Preto sa snažím väčšie motívy rozdeliť na viac sedení. V niektorých štúdiách je možnosť lokálneho umŕtvenia ... avšak tento variant ja nepreferujem, pretože umŕtvená koža horšie prijíma farbu. Taktiež anestetiká majú vedľajšie účinky s ktorými treba počítať. Tak poprosím ruky preč od “umŕtvovákov”.

Koľko stojí tetovanie?

Cena tetovania závisí od veľkosti, zložitosti motívu a tiež od času, ktorý strávim vytváraním tetovania a samotného návrhu. Odhad ceny som schopná stanoviť po tom, ako mi ukážeš/popíšeš motív a jeho približnú veľkosť.

Cena tetovania spravidla začína na 50 €. Veľké a zložité motívy (napríklad celá ruka, stehno, chrbát ) na svoj vznik potrebujú niekoľko sedení. V tomto prípade sa stanoví orientačná cena celého tetovania, ktorá sa rozdelí na platby podľa počtu sedení. Pri postupnom vytváraní a menení motívu sa môže meniť aj odhadovaná suma.

Pri objednaní sa na konkrétny termín vyberám zálohu vo výške 50 eur (na veľké tetovania - dlhé sedenia 100 - 150 eur). Táto záloha ti bude odpočítaná z celkovej sumy tetovania na poslednom sedení. Termín nadobúda platnosť až po zaplatení zálohy! Návrh začnem vypracovávať tiež až po zaplatení zálohy. Ak budeš chcieť xy krát meniť niečo na návrhu, rátaj s tým, že za každú hodinu práce navyše ti započítam 30 EUR.


Zdravotný stav

Je množstvo zdravotných komplikácií , ktoré môžu skomplikovať, či dokonca brániť samotnému zákroku tetovania. Jedná sa hlavne o kožné ochorenia a ťažkosti (akné, podráždenie pokožky, psoriaza, neurodermitida, infekcie ...). Potom ide o ľudí so slabou zrážanlivosťou krvi, trpiacich chorobami, ktoré zapríčiňujú predĺženie doby hojenia jaziev, alebo zoslabujú zrážanlivosť krvi, či znižujú imunitu voči infekciám. Poprosím ťa, ak sa ťa to týka, konzultovať svoje možnosti v oblasti tetovania priamo so svojim lekárom. Taktiež je potrebné, aby si ma o tejto veci informoval/a  ... to znamená, v žiadnom prípade nesmieš túto skutočnosť zamlčať, pretože v niektorých prípadoch môžeš utrpieť vážnu ujmu na zdraví, ako napríklad nepríjemné jazvy, alebo infekcie zapríčinené zlou hojivosťou.

Môžem byť alergický/á na tetovacie farby?

Ľudské telo je v tomto smere nepredvídateľné. V praxi sú však prípady alergie na tetovacie farby veľkou vzácnosťou. V dnešnej dobe sa už pri výrobe farieb musí dbať ako na sterilitu tak aj na alergénne vlastnosti. Preto sa v dnešnom svete používajú práve certifikované tetovacie farby, ktoré prešli mnohými testami.

Čo s materským znamienkom?

Ak má byť tetovanie umiestnené na mieste kde je materské znamienko existujú dve možnosti:

  1. Materské znamienko ostane na mieste a okolo neho sa vynechá miesto približne milimeter z každej strany - je to veľmi dôležité z toho dôvodu, že tieto znamienka musia byť viditeľné pri lekárskych prehliadkach. Naviac u materských znamienok je tendencia, že pri poškodení alebo nepriaznivých podmienkach, sa znamienko stane zhubným rakovinovým nádorom.
  2. Znamienko si necháš odstrániť ... lekári bežne takéto zákroky robia. V tomto prípade musíš počítať s tým, že už tento samotný zákrok si vyžaduje čas na hojenie, takže termín tetovania budeš musieť naplánovať na neskôr.

Odstránenie laserom

… v mojom štúdiu neponúkam. Rada ti ale poradím, ak by si mal/a záujem o “Cover-Up” (prekrytie) starého tetovania. 

Prekrývanie jazvy

Závisí to od toho ako stará, hlboká a obsiahla daná jazva je. Pri veľmi hlbokých komplexných jazvách je to zložité. Jazvy sú miesta, kde sa nachádza koža s inými vlastnosťami. Buď koža na tomto mieste neprijme farbu vôbec, alebo sa môže stať, že sa farba na tomto mieste nepekne rozpije. Preto sa neodporúča tieto miesta tetovať. Je však možné výberom vhodného motívu a umiestnenia takpovediac odviezť pozornosť od jazvy na tetovanie.

Cover Up

Cover-Up je zakrytie alebo prepracovanie existujúceho tetovania tetovaním, ktoré je zvyčajne o niečo väčšie. Existujú tetovania, ktoré je možné zakryť bez problémov, iné nie. Závisí to od viacerých faktorov:
• ako hlboko bolo napichané
• aké farby boli použité
• časť tela
• atď.
Preto určite potrebujem staré tetovanie vidieť najskôr na živo, aby som mohla posúdiť možnosti prekrytia. Pretože nikdy neviem, ktoré pigmenty (farby) boli použité na tvoje  staré tetovanie - s krycou prácou nie som v pozícii prevziať zodpovednosť, ak moje farby budú reagovať so starými. Alergické reakcie pri prekrývaním starých tetovaní sú zriedkavé, ale vyskytujú sa.

Dočasné tetovanie

Túto službu neposkytujem z viacerých dôvodov. Dočasné tetovanie je spravidla propagované ako tetovanie, ktoré po 3-5 rokoch mizne. Táto informácia určite osloví ľudí, ktorí uvažujú o prvom tetovaní, alebo si nie sú istí otázkou, či im ich motív časom nezovšednie. Tvrdenie, že takéto tetovanie naozaj najneskôr po 5 rokoch zmizne je síce pekné, ale treba sa zamyslieť nad faktom, či je to naozaj možné! Pri takomto tetovaní bohužiaľ platí, že najprv vyblednú menej výrazné čiary a tiene, ale hlavné čiary zostanú. Nikdy nezmizne úplne! Takéto tetovanie môže mať po rokoch až odpudzujúci efekt. S takýmito ľuďmi mám skúsenosti, pretože sa prirodzene snažia dať si takýto objekt opraviť, či prekryť. V niektorých prípadoch je to takmer nemožné.
Preto ak uvažuješ nad dočasným tetovaním, nalep si radšej nálepku z lízatka. To bude rozumnejšie. Tetovanie buď poriadne a starostlivo premyslené, alebo daj od toho ruky preč!

Ako sa pripraviť na deň D?

Najlepšie urobíš, ak si dobre oddýchneš noc pred tetovaním  a neprídeš na lačno, aby bol krvný obeh stabilný. Ak si unavený/á, hladný/á alebo prechladnutý/á, si oveľa citlivejšý/ia na bolesť. Jeden deň pred, počas a deň po tetovaní žiadne lieky, ktoré spôsobujú znížené zrážanie krvi, ako aj žiadne drogy, či alkohol! Pod ich vplyvom existuje riziko zbytočne silného krvácania, ktoré sťažuje vpravenie farby do kože.
Ak sa bojíš, kľudne ma oslov. Neboj sa, nie si výnimkou, je to úplne bežné. Najmä pri prvom tetovaní sú ľudia trochu vystrašení a nervózni.

Pri chorobe (chrípka...) ťa poprosím termín najneskôr 24 hodín pred termínom odrieknuť!

Čo potom?

Bezprostredne po tetovaní sa miesto dôkladne umyje, vyčistí a prelepí špeciálnou ochrannou fóliou. Vysvetlím ti ako sa starať o tetovanie a na čo si dávať pozor. Dám ti to aj formou letáku, aby si to mal/a po ruke, ak by si na niečo zabudol/zabudla. Hojivú mastičku na neskôr tiež obdržíš u mňa v štúdiu. Po odchode zo štúdia sa o tetovanie staráš už sám/sama. Akonáhle ti tetovanie začne blednúť, šedivieť, alebo niečo nie je v poriadku, neváhaj a vráť sa do štúdia.